Msza trydencka – jeden głos dwóch pokoleń.

Dzięki przychylności ks. prałata Rafała Zięciaka, proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w dniu 29 stycznia 2012 roku została odprawiona w Gorzowie Wlkp. kolejna Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

Mszę Świętą celebrował ks. Paweł Korupka z Parafii pw. Świętego Józefa w Szczecinie, diecezjalny konsultant ds. liturgii Mszy Świętej sprawowanej w rycie trydenckim w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Oprawę muzyczną Mszy zapewnił organista, pan Lech Skibiński.

Dowiedzieliśmy się od księdza Pawła, że święcenia kapłańskie otrzymał zaledwie dwa lata temu, a od momentu zainteresowania nadzwyczajną formą rytu rzymskiego, zaczął samodzielnie uczyć się celebracji w tym rycie. Ksiądz Paweł wspominał także, że nie jest łatwo znaleźć duchownego, który mógłby uczyć tej niełatwej do opanowania umiejętności, jaką jest celebracja Mszy w rycie trydenckim. Powiedział również, że pomimo tego, że sam się jeszcze dokształca, to już zaczął udzielać lekcji odprawiania Mszy trydenckiej kolejnemu księdzu ze Szczecina.

W podobnym tonie wypowiedział się celebrujący Msze Święte w Gorzowie Wlkp. ks. Włodzimierz Wygocki z Pniew,  który wspomniał, że istnieje ogromna różnica w nauczaniu kapłanów ze starszego pokolenia, którzy dawniej, przez cały okres kształcenia w Seminarium Duchownym, uczyli się rytu trydenckiego, a młodymi księżmi, którzy takich możliwości na ogół nie mają.  Ksiądz Wygocki powiedział również, że w czasach Jego młodości, osobom powołanym do służby Bożej było łatwiej, ponieważ już w gimnazjum uczono języka łacińskiego. Ksiądz Wygocki określił brak ciągłości w nauczaniu nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego jako przepaść pokoleniową. Jednocześnie zauważył, że takie zjawisko ma miejsce również w Poznaniu, ponieważ zdecydowana większość księży odprawiających Msze Święte w rycie trydenckim, to księża starsi wiekiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: