Odprawiono kolejną Mszę trydencką w Gorzowie Wlkp. („Biały Kosciółek” 20 grudnia 2009 r.)

Wczoraj, tj. 20 grudnia 2009 r. mieliśmy w Gorzowie Wlkp. kolejną Mszę Świętą w rycie trydenckim. To już trzeci, kolejny miesiąc, kiedy gorzowscy wierni mogą nieprzerwanie uczestniczyć we Mszy Wszechczasów, choć tym razem Msza odbyła się w „Białym Kościółku” i nieco później niż zwykle.

Bialy Kosciolek

Bialy Kosciolek fot. Pawel Gondek OFMCap

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować ojcu Henrykowi Cieniuchowi OFMCap, Gwardianowi Klasztoru w Gorzowie Wlkp. i proboszczowi parafii Braci Mniejszych Kapucynów p.w. Św. Antoniego z Padwy i Stanisława Kostki (tzw. „Biały Kościółek”) za życzliwe przyjęcie i udostępnienie nam kościoła. Oto kolejny proboszcz, który wypełniając literę listu apostolskiego motu proprio Papieża Benedykta XVI „Summorum Pontificum” umożliwił odprawienie Mszy świętej w rycie trydenckim. Serdeczne Bóg zapłać!

Przygotowując się do grudniowej Mszy spodziewaliśmy się, że w okresie przedświątecznym spora grupa osób zajętych będzie przygotowaniem do Bożego Narodzenia. Dodatkowo zmiana miejsca i godziny rozpoczęcia Mszy świętej na niedzielny wieczór oraz silne zimowe mrozy nie sprzyjały udziałowi we Mszy dużej liczby wiernych.
Niemniej, pojawiła się grupa wiernych liczącą około 35 osób, w tym tradycyjnie sporo gorzowskiej młodzieży. Wziąwszy pod uwagę wspomniana zmianę lokalizacji, mrozy i stosunkowo późną porę (godz. 19.15) jest się z czego cieszyć.

W związku z zima i mrozami nie obyło się bez przygód. Ksiądz Wygocki z diecezji poznańskiej, który pomaga nam w Gorzowie, odprawiał rano Mszę świętą w rycie trydenckim w Szamotułach, później w samym Poznaniu gdzie prowadził również rekolekcje.
Początkowo planował przyjazd do Gorzowa autobusem PKS późnym popołudniem. Ostatecznie, wraz z kolega ministrantem z Poznania dojechali do nas szczęśliwie pociągiem i mimo przygód zdążyli na czas… a to najważniejsze!

W kościele już czekał na nas brat Kapucyn, który udostępnił ks. Wygockiemu zakrystie oraz tradycyjnie, nasz gorzowski ministrant Michał Zieliński oraz ”regularna” młodzież, o której już pisałem. Drobne ustawienia, aranżacja ołtarza do rytu trydenckiego i wkrótce rozpoczęła się Msza.

Obok przepięknej liturgii Ksiądz Włodzimierz tradycyjnie wygłosił interesujące kazanie o znaczeniu słowa Adwent czyli oczekiwaniu na przyjście Jezusa zapowiadane w Starym Testamencie, później przez Jana Chrzciciela oraz w końcu na powtórne Jego przyjście na koniec świata, a także widocznych działaniach szatana w walce z Bogiem

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim wiernym z Gorzowa i okolic, którzy przyjeżdżacie na Msze. Z okazji Bożego Narodzenia życzymy Wam błogosławieństwa Bożego i tego byście nie ustali w kierowaniu się światłem Prawdy, która jest Chrystus ofiarujący się na Krzyżu.

Serdeczne podziękowania i życzenia wszelkich Bożych błogosławieństw składamy księdzu Włodzimierzowi Wygockiemu, księdzu proboszczowi Rafałowi Zięciakowi, ojcu gwardianowi Henrykowi Cieniuchowi OFMCap, braciom Kapucynom prowincji warszawskiej z klasztoru w Gorzowie Wlkp. oraz siostrom zakonnym i księżom parafii pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża oraz Panu Organiście tej parafii.

Bez Was wszystkich nie udałoby nam się wznowić Mszy Świętej w rycie trydenckim w Gorzowie Wlkp. To ważne dzieło, i trudne. Dlatego modląc się do Pana Żniwa o wsparcie dla naszej skromnej pracy do życzeń pragniemy dołączyć także fragment z Ewangelii Mateusza, który w trwającym Roku Kapłańskim rozumiemy jako wezwanie do szczególnie intensywnej modlitwy za naszych Księży.

(36) A widząc tłumy ludzi, litował się nad nimi, bo byli znękani i porzuceni, jak owce nie mające pasterza. (37) Wtedy rzekł do swych uczniów: żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. (38) Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
[Mat 9:36-38, Biblia Tysiąclecia]

Teraz pozostaje nam czekać na święta Bożego Narodzenia oraz kolejną Mszę świętą w rycie trydenckim, która zgodnie ze złożoną wcześniej obietnica zostanie odprawiona już w styczniu 2010. Szczegóły, jak zwykle opublikujemy na stronie internetowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: